WhatsApp Image 2017 05 12 at 15.11.20  10 MAYIS DÜNYA “ SAĞLIK İÇİN HAREKET ET” GÜNÜ

  Kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel harekete fiziksel aktivite denmektedir. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir.

 Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkan hareketsizlik her geçen gün daha fazla kişiyi etkisine alıyor. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin %6'sı).

 Yetişkinler için haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığı korunması, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir.

  Orta şiddette fiziksel aktivite; solunum veya kalp atış hızında küçük artışlar sağlayan, orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir.( Örneğin; Tempolu yürüyüş - bisiklete binme - hafif tempolu koşu). 5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir

Araştırmalar Türkiye genelinde erkeklerin %67.6 sının, kadınların %76.5'inin, toplamda ise %71.9'unun egzersiz yapmadığını göstermektedir. Yine 6-11 yaş grubu çocukların %58.4'i düzenli olarak egzersiz yapmamaktadır.

 Dünya Sağlık Örgütü tarafından fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs “Sağlık İçin Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir.

 Tokat İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışanlarımıza 10 Mayıs Dünya “Sağlık İçin Hareket Et”Gününün önemi anlatılmış ve masa başı egzersizi bilgilendirmesi yapılmıştır.

 12 Mayıs 2017 Cuma günü müdürlüğümüzce G.O.P Stadyumunda halkımızla bir buluşma düzenlenmiş olup, diyetisyen eşliğinde beden kitle indeksi hesaplaması, bisiklet sürme etkinliği, uzman öğretici eşliğinde step ve sağlıklı yiyeceklerin ikramı yapılmıştır.

  Siz de “Sağlıklı bir yaşam için harekete geçin”

   

   yutopal

Dr.Yunus TOPAL

İl Sağlık Müdürü

   
© Tokat Sağlık Müdürlüğü - İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürlüğü 2016

alo 182