14mtb

  Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin açıldığı 14 Mart 1827 tarihi, “Tıp Bayramı” olarak tarihimize geçmiş olup ilk kutlaması 1919 yılının 14 Mart'ında tıp öğrencileri tarafından işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini protesto etmek amacıyla milli mücadelemizin öncülüğünü yapan ve Milletimizin işgale boyun eğmeyeceğini haykıran tıbbiye öğrencilerinin yaktığı bağımsızlık meşalesinin yıl dönümündeyiz.

  Tarihimizin zor günlerinde, çeşitli imkânsızlıklar içinde yetişen hekimlerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren milletimizin var olma, kalkınma ve gelişme mücadelesinde önemli roller üstlenmiştir.

  Mesleklerinden aldıkları güçle insan sağlığı için büyük sabır ve hoşgörüyle fedakârca görev yapan, her zaman “önce insan” diyen sağlık çalışanlarımız, toplumumuzun refah içinde yaşam sürdürmesine vesile olmaktadırlar.

  Hastaların sorunlarını ve dertlerini dinleyen, onların en mahrem sırlarına ortak olan, göreve bağlılıkları ile gecesini gündüzüne katan, her zaman insanüstü gayret gösteren fedakâr insanlar ancak sağlık çalışanları olabilir. Sağlık çalışanlarının çabaları her türlü takdirin üzerinde olup maddi değerle karşılanması mümkün değildir.

  Yaşamlarımızı emanet ettiğimiz hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı yürekten kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                       Dr.Yunus TOPAL

                                                                                                       İl Sağlık Müdürü

   

   yutopal

Dr.Yunus TOPAL

İl Sağlık Müdürü

   
© Tokat Sağlık Müdürlüğü - İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürlüğü 2016

alo 182